Iš ko susideda fotografo kaina?

Kaip turbūt daugumai dirbančių savarankiškai, paslaugų kainos nustatymas yra vienas didesnių galvos skausmų. Reikia rasti sumą, kuri atitiktų turimą patirtį, neatbaidytų klientų, tačiau ir nebūtų per maža - kitaip norint pragyventi tektų imti labai daug užsakymų, persidirbti ir vėluoti su retušavimo terminais. Plius, suma turi padengti investicijas ir išlaidas. Reikia nepamiršti ir to, jog dalis atitenka mokesčiams.Išgirdus fotografo kainą gali atrodyti, jog viskas keliaus tiesiai į kišenę, tačiau iš tiesų didelė dalis sumos išskrenda kitur.


Fotografijos technika


Niekam ne paslaptis, jog gera technika kainuoja. Pavyzdžiui vien mano turimos kameros ir pagrindinio objektyvo kaina viršija tris tūkstančius eurų (2300 kamera + 800 objektyvas). Žinoma, norint būti universaliam tiek neužtenka. Fotografuojant vestuves nešuosi pagrindinę ir atsarginę kamerą (jei pirmoji sugestų), 3 objektyvus ir įvairius aksesuarus (blicas, reflektoriai, atminties kortelės, atsarginiai akumuliatoriai ir kt). Kas be ko, įrangą tenka taisyti ir atnaujinti, tad suma auga.


Kompiuteris


Kompiuteris - vienas pagrindinių fotografo darbo įrankių. Retušavimo programoms reikia gana galingo kompiuterio, norint, jog darbas vyktų sklandžiai. Žinoma, labai svarbu ir kokybiškas monitorius, plius išoriniai hardai, kad užtektų vietos nuotraukoms (originalūs failai užima daug vietos, klientų nuotraukas reikia saugoti kelis mėnesius ir patartina turėti po atsarginę kopiją). Čia galima rasti įvairių kainos variantų, tačiau bendra suma prasideda nuo 2 tūkstančių.


Studija


Gerai įrengtos studijos nuoma Vilniuje kainuoja nuo 30 iki 60 eurų už valandą. Jei fotografas turi savo studiją - dengia patalpų nuomą, įrengimą, apšvietimo sistemos kainą, išlaikymą.Mokymai


Kaip ir kiekvienam kitam specialistui, fotografams svarbu nuolatos mokytis ir atnaujinti žinias, dalyvauti workshopuose ne tik apie fotografavimą, techniką, studijinį apšvietimą, retušavimą bet ir verslo plėtrą. Gerų Internetinių mokymų kainos svyruoja nuo šimto iki kelių šimtų. Mokymasis gyvai, žinoma, brangesnis.


Reklama


Norint turėti užsakymų, svarbu skleisti žinią apie savo darbą. Dirbti su socialiniais tinklais, mokėti už reklaminius skelbimus, ypač jei fotografas dar nėra labai žinomas tiek, kad lengvai apsirūpintų užsakymais keliems mėnesiams į priekį.


Rekvizitai


Fotografai, kurie užsiima laukimo, naujagimio ir panašiomis fotosesijoms turi investuoti į įvairių dekoro elementų, rūbų įsigijimą.


Papildomos išlaidos


Prenumeratų pasaulis: cloud'o, retušavimo programinės įrangos, veiklos apskaitos svetainės ir kas be ko Internetinio puslapio talpinimas. Už viską asmeniškai sumoku apie 50 eurų į mėnesį.


Valstybės mokesčiai


Jei dirbant samdomą darbą į sąskaitą gauname atlyginimą su jau nuskaičiuotais mokesčiais, dirbant individualiai kaskart reikia pačiam atsidėti mokesčius - privalomą sveikatos draudimą, valstybinį socialinį draudimą, gyventojų mokestį. Pain of paying is real in this one.O kaip dėl darbo valandų?


Atskaičiavus visas būtinąsias išlaidas galima pradėti kalbėti apie tai kiek darbo valandų reikalauja vienas ar kitas užsakymas. Jei tarkime užsakoma fotosesija, kur su klientu praleidžiame 1 valandą, grįžus namo dar 3-5 paskiriu tvarkymui. Nuotraukas susikeliu iš kameros, pasidarau atsarginę kopiją, kelis kartus peržiūriu atrinkinėjant, apkerpu. Redaguoju Lightroom programoje ir tuomet papildomai retušuoju Photoshop'e. Ypatingai daug laiko atima studijinė fotografija, kur matosi kiekvienas mažas netobulumas, kuris plika akimi gal net nebūtų pastebimas. Taip pat vestuvių fotosesijos, kur nuotraukų kiekis didelis, jos daromos įvairiomis apšvietimo sąlygomis ir ypatingai svarbu, jog galutinis rezultatas būtų nepriekaištingas. Labai užimti fotografai retušavimui samdosi kitą žmogų, tačiau Lietuvoje tai nėra dažna praktika, nes tokia paslauga brangi. Prie fotografavimo ir retušavimo laiko, žinoma, prisideda gyvų ar nuotolinių konsultacijų laikas, taip pat pasiruošimas ir kelionės pirmyn/atgal trukmė.


Kiekvienas fotografas dirba kitaip, yra investavęs labai skirtingas sumas ir galėtų sąrašą pakoreguoti. Dalinuosi iš savo patirties bendram įsivaizdavimui iš ko susideda fotografo kaina ir kodėl kartais ji atrodo tokia brangi.


Jei turite klausimų ar pastebėjimų, pasidalinkite!

FOTOGRAFIJA